Większość osób z zespołem lęku uogólnionego, dodatkowo cierpi na jedno lub więcej innych zaburzeń psychicznych, w tym: depresja, fobia, zaburzenie lęku społecznego lub zespół lęku napadowego. Dzięki rozwojowi telemedycyny, możliwość skorzystania z fachowej pomocy specjalisty bez wychodzenia z domu, jest dużo udogodnieniem. Psycholog online może pomóc ci poradzić sobie z problemami.
Kogo dotyczy uogólnione zaburzenie lękowe?
Może one dotyczyć każdego, niezależnie od wieku. Choroba często rozpoczyna się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, ale może rozpocząć się w każdym wieku. Kobiety jednak są dwukrotnie bardziej narażone na tę przypadłość, niż mężczyźni.
Jakie objawy są charakterystyczne dla zespołu lęku uogólnionego?
Głównym objawem uogólnionego zaburzenia lękowego, jest nadmierne i uporczywe martwienie się o codzienne sprawy. To uporczywe uczucie niepokoju lub lęku zakłóca sposób życia. Osoby cierpiące na tę przypadłość mają trudności z kontrolowaniem swoich zmartwień lub uczucia zdenerwowania i często wiedzą, że martwią się znacznie bardziej, niż powinny.
Objawy zespołu lęku uogólnionego mogą zmieniać się w czasie i często nasilają się w okresach stresu. Temu ciągłemu zmartwieniu i napięciu mogą towarzyszyć objawy fizyczne, w tym:
- Niepokój,
- Uczucie napięcia lub rozdrażnienia,
- Łatwe odczuwanie zmęczenia
- Duszność oraz kołatanie serca,
- Trudności z koncentracją,
- Napięcie mięśni,
- Bóle głowy, mięśni, brzucha lub niewyjaśnione bóle.
Ważne jest, aby pamiętać, że sporadyczny niepokój lub zmartwienia są normalną częścią życia. Wiele osób może martwić się o takie rzeczy jak zdrowie, kwestie finansowe lub problemy rodzinne.
Jednak osoby cierpiące na zespół lęku uogólnionego, częściej czują się bardzo zaniepokojone lub zdenerwowane z powodu tych i innych rzeczy — nawet jeśli nie ma powodu do niepokoju.
Co powoduje uogólnione zaburzenia lękowe?
Naukowcy nie znają dokładnej przyczyny, ale uważają, że jest to złożona kombinacja czynników genetycznych, biologicznych i środowiskowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zaburzenia, jest większe, jeśli cierpi na nie biologiczny krewny pierwszego stopnia (rodzeństwo lub rodzic).
Jak diagnozuje się uogólnione zaburzenia lękowe?
Specjaliści ds. zdrowia psychicznego stosują w diagnozowaniu tego zaburzenia, stosują kryteria, które obejmują:
- Nadmierny niepokój przez co najmniej sześć miesięcy,
- Chroniczne zamartwianie się,
- Lęk powoduje znaczne cierpienie lub upośledza codzienne funkcjonowanie,
- Lęk nie jest spowodowany przyczyną fizyczną (taką jak problemy z tarczycą lub używanie substancji psychoaktywnych),
- Lęk jest również związany z kilkoma poniższymi objawami przez dłuższy okres czasu:
- Niepokój lub uczucie napięcia,
- Łatwe odczuwanie zmęczenia,
- Trudności z koncentracją,
- Problemy ze snem,
- Drażliwość.
Jak leczy się uogólnione zaburzenia lękowe?
Uogólnione zaburzenie lękowe jest zazwyczaj leczone za pomocą psychoterapii (terapii rozmową), leków lub obu tych metod.
Psychoterapia ma na celu pomóc danej osobie zidentyfikować i zmienić niezdrowe emocje, myśli i zachowania. Odbywa się z wyszkolonym, licencjonowanym specjalistą zdrowia psychicznego, takim jak psycholog lub psychiatra. Nie czekaj dłużej, tylko umów się na wizytę — psycholog online pomoże Ci uporać się z tym zaburzeniem.
Jeśli uważasz, że Ty lub Twoje dziecko cierpicie na zaburzenia lęku uogólnionego, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem lub specjalistą. Dzięki możliwością oferowanych przez platformy telemedyczne pacjenci mogą liczyć się na wsparcie z każdego miejsca na świecie. Psycholog online, jak i terapia z bezpiecznego dla nas miejsca, np. naszego domu, jest idealną alternatywą dla niekomfortowego gabinetu.